Indulás tőlünk 5:15-kor. Ági is velünk tart ezen a túrán. Barna állítja, hogy kitérő pontokkal készült a GPS-ben a kerülendő útvonalrészekre. Egész gyorsan haladunk Besztercebányáig.
Itt a főútvonalon egyik irányból behajtani tilos tábla fogad minket + balra kötelező haladási irány. Tanakodás utána balra kötelező haladási irányt
választjuk. Tréfás: elhagyott gyárterület hátsó sarkában használtgumi telep, út vége. Vissza, ez nem a mi utunk. Gyors útvonal módosítás, szerencsére
gyorsan megtaláljuk a jó irányt. Menet közben reggeli az autóban. 8:30-ra érünk a parkolóba. Hipergyors pakolás után 8:34-kor már indulunk is felfelé.
Az időjárás kellemes, süt a Nap, egyedül a Chopokra kiírt 5°C gondolkodtat el minket. A múltkori turistaút helyett most direkben a felvonó alatti
ösvényt választjuk. Jó ez így a kocsiból kiszállva megkezdeni az erős szintemelkedést, de nincs időnk tétovázni, mert hosszú még az út előttünk.
9:10-kor érjük el a felvonó felső állomását, itt javában zajlik a munka az új felvonó építésén, csak nem ütnek el minket a mixerkocsik mint tavaly.
Innen tovább ismét levágunk egy kicsit, mert nyugati irányba nem a kék jelzésen indulunk el, hanem a sípályán, hogy majd rátérjünk a sárga jelzésre.
Gyorsan el is érjük, és irány a Chopok. Egész jó tempóban kapaszkodunk felfelé. Egyetlen negatív, hogy befelhősödik + erős szél támad fel. Kemények
vagyunk, mert rövidnadrágban és rövid ujjúban nyomjuk. Menet közben Barna kinyögi, hogy ő tulajdonképpen nem is hozott meleg ruhát (jó időt mondott
az előrejelzés), csak egy poncsót. A ház előtti szakaszhoz érve, már a lehelet is látszik, így melegítünk az öltözéken. Barna megkapja a 200-as hosszú
ujjú felsőmet, hogy kicsit komfortosabb legyen, és felveszem az esőkabátom. Felérve a csúcsra tömeg fogad minket + ismét nem valami jó a kilátás. Pár
kép, és indulunk lefelé. Leérve a házhoz rövid kitérő az északi oldali felvonórész megtekintésére, majd vissza, és rövid keresgélés után (az építkezés
miatt nem egyértelmű, hogy hol megy a piros jelzés nyugatra) a déli oldali felvonó lábánál indulunk el a piros jelzésen. Nincs melegünk, de rövid séta
után kisüt a Nap, Barna és Ági mint napraforgó fordulnak a Nap felé kis meleget gyűjtve magukba.
A Derese csúcsnál megállunk egy kicsit nézelődés Barna
távcsövével + rövid szusszanás. Szomorún tapasztalom, hogy valamiért kártyát cseréltem a fényképezőmbe (indulás előtt nem ellenőriztem), és minimális
memória áll rendelkezésre (170 képnyi). A gerincen kellemes sétával telik az idő szép panorámában, a szél néha kicsit erőre kap, de nem vészes. A
Polona csúcs után döntünk úgy, hogy itt az ebéd ideje. Keresünk egy kényelmes szélárnyékos helyet, és nekiülünk ebédelni. Ebéd közben a Skalaka
panorámájában gyönyörködünk, illetve, mivel nincs túl nagy forgalom, kíváncsiskodó zergéket nézünk, akik egész közel jönnek hozzánk az úton. Evés
után pár perc ejtőzés, és irány a Kotliska. Felkapaszkodva áttérünk a sárga jelzésre, és irány a Skalka. Ki tudja miért, de az egyébként is gyér
turistaforgalomból senki sem akar erre jönni. Sebaj, úgy sem szeretjük a tömegnyomort. Keskeny gerincen kaptatunk fel a csúcsig. Innen is gyönyörű
a panoráma, és a Magas Tátra is szép fényekben pompázik. Csúcscsoki, amit Barnáéktól kapok, mert az enyém otthon a hűtőben, 60km/órás szél, fényképezés
rövid pihi, és indulás vissza, mert elég távol vagyunk az autótól. Visszafelé egész jól haladunk, habár a térdemnek nem fekszik az erős lejtmenet.
Visszaérve a Krizske sedló-hoz ismét pimaszul közel engednek magukhoz a zergék, majd hip-hop eltűnnek. A kék jelzésen indulunk lefelé 16:15-kor.
Ez legalább térdkímélő, mondom ezt mindaddig, míg az erős aljnövényzettel takart útón az aljnövényzet alatti sziklán meg nem csúszik a bakancsom,
és dobok egy térdre érkezést. Szerencsére a kezdeti fájdalom után csak némi horzsolások, a fájdalom hamar elmúlik. A lejtmenet könnyű, csak hosszú.
Rövid pihi az egyik patak keresztezésnél, majd irány tovább, mert hosszú az út még hazáig (pláne Barnáéknak). 19:35-re érünk le a parkolóhoz. Barna
szokásos rep előtti ténykedése után indulás, jöhet a kaja a kocsiban. Pilóta a pilótának … Ági telepei lemerültek, ezért átalussza Szlovákiát.
22:45 – re értünk Dunakeszire.
Flóra & Fauna